A survey of Internet users reported that 19% downloaded music onto their compute
ID: 3176571 • Letter: A
Question
A survey of Internet users reported that 19% downloaded music onto their computers. The of lawsuits by the recording industry may be a reason why this percent has decreased from the estimate of 25% from a survey taken two years before. Suppose we are not exactly sure about the sizes of the samples. Perform the calculations for the tests and 95% confidence intervals under each of the following assumptions. (Use previous recent. Round your test statistics to two decimal places and your confidence Intervals to four decimal places.) Both sample sizes are 1000.Explanation / Answer
(i) p1=0.25 ; n1=1000
p2=0.19 ; n2=1000
std error =(p1(1-p1)/n1+p2(1-p2)/n2))1/2 =0.0185
hence test stat z=(p1-p2)/std error =3.25
for 95% CI, z=1.96
hence confidence interval =mean +/- z*std error =0.0238 ; 0.0962
(ii)
p1=0.25 ; n1=1600
p2=0.19 ; n2=1600
std error =(p1(1-p1)/n1+p2(1-p2)/n2))1/2 =0.0146
hence test stat z=(p1-p2)/std error =4.11
for 95% CI, z=1.96
hence confidence interval =mean +/- z*std error =0.0314 ; 0.0886
c)
p1=0.25 ; n1=1000
p2=0.19 ; n2=1600
std error =(p1(1-p1)/n1+p2(1-p2)/n2))1/2 =0.0168
hence test stat z=(p1-p2)/std error =3.56
for 95% CI, z=1.96
hence confidence interval =mean +/- z*std error =0.0270 ; 0.0930
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.