Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The amount of cholesterol in a person\'s body produced by their liver and other

ID: 3171468 • Letter: T

Question

The amount of cholesterol in a person's body produced by their liver and other cells is proposed to be normally distributed with mean 71% and standard deviation 0.5%.

What amount of cholesterol produced in the body represents the 75 percentile?

Give answer to 2 decimal places.

The amount of cholesterol in a person's body produced by the liver and other cells is proposed to be normally distributed with mean 71% and standard deviation 0.5%. What amount of cholesterol produced in the body represents the 75 percentile? Give answer to 2 decimal places Source: Duggins,J.(2009), Test Bank for Baldi and Moore's Practice of Statistics in the Life Sciences(1ed), Freeman

Explanation / Answer

= 71

= 0.5

Z-score for 75 percntile = 0.67

Z = 0.67

or, (X - ) / = 0.67

or, (X - 71) / 0.5 = 0.67

or, X = 0.67 * 0.5 + 71 = 71.34 (ans)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote