The ammeter shown in the circuit below reads 2.15 A. Use kirchoff\'s Loop Rule o
ID: 2066387 • Letter: T
Question
The ammeter shown in the circuit below reads 2.15 A. Use kirchoff's Loop Rule on the upper loop to find I1. (Indicate with an arrow on the diagram the direction you are going around the loop.) use kirchoff's function Rule to find I2 Use kirchoff's Loop Rule on the bottom loop to find epsilon. (Indicate with an arrow on the diagram the direction you are going around the loop.)Explanation / Answer
(1) 12 - 4I1 - 5*(2.15) = 0 --- anti clockwise loop1 =>I1 = 0.3125 amp (2) as per junction rule I1 + I2 = 2.15 =>I2 = 1.8375 amp (3) E - 2I2 - 5I2 + 5I1 = 0 --- clockwise loop 2 =>E -7I2 +5I1 =0 => E = 12.8625 - 1.5625 => E = 11.3 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.