The ammonia molecule (NH3) has a dipole moment of 5.0×1030Cm. Ammonia molecules
ID: 2002518 • Letter: T
Question
The ammonia molecule (NH3) has a dipole moment of 5.0×1030Cm. Ammonia molecules in the gas phase are placed in a uniform electric field E with magnitude 1.9×106 N/C .
a.What is the change in electric potential energy when the dipole moment of a molecule changes its orientation with respect to E from parallel to perpendicular?
Express your answer using two significant figures.
b.
At what absolute temperature T is the average translational kinetic energy 32kT of a molecule equal to the change in potential energy calculated in part (a)? (Note: Above this temperature, thermal agitation prevents the dipoles from aligning with the electric field.)
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
A)
V = V2-V1
V1 = -PE*cos 0 = -PE
V2 = -PE*cos 90 = 0
dV = PE = 5*10^-30*1.9*10^6 =9.5*10^-24 J
B) dV = 1.5kT, so T = 9.5*10^-24/(1.5*1.38*10^-23) = 0.458 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.