A 72.8-kg circus performer is fired from a cannon that is elevated at an angle o
ID: 3162488 • Letter: A
Question
A 72.8-kg circus performer is fired from a cannon that is elevated at an angle of 41.2 degree C above the horizontal. The cannon uses strong elastic bands to propel the performer, much in the same way that a slingshot fires a stone Setting up for this stunt involves stretching the bands by 3.15 m from their unstrained length. At the point where the performer flies free of the bands, his height above the floor is the same as the height of the not into which ho is shot. He takes 2.36 s to travel the horizontal distance of 26.7 m between this point and the net. Ignore friction and air resistance and determine the effective spring constant of the firing mechanism. N/mExplanation / Answer
horizontal velocity vx = 26.7/2.36 = 11.31 m/s
0.5 kx^2 = 0.5 mv^2
k = mv^2/x^2
= 72.8*[11.31/ cos 41.2 degree]^2/3.15^2
= 1658 N/m answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.