A 700 g block is released from rest at height h0 above a vertical spring with sp
ID: 1701491 • Letter: A
Question
A 700 g block is released from rest at height h0 above a vertical spring with spring constant k = 455 N/m and negligible mass. The block sticks to the spring and momentarily stops after compressing the spring 23.0 cm. (a) How much work is done by the block on the spring? (b) How much work is done by the spring on the block? (c) What is the value of h0? (d) If the block were released from height 2.00h0 above the spring, what would be the maximum compression of the spring?Please help!!!
thank you
Explanation / Answer
a]
work is done by the block on the spring = W = m g x = .7*9.8 * .23 = 1.5778 J
b]
work is done by the spring on the block = W = k x2 / 2
= 465 * [.23 ]^2 / 2
= 12.299 J
c]
from the law of conservation
mgh0 = W' = kx^2 / 2
h0 = W' /mg = 12.299 / [ .7*9.8] = 1.792 m
d]
from the law of conservation
mg h= kx'^2 / 2
x' = sqrt [ 2 mgh / k ] = 3.5 m = 350 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.