A 720 g piece of copper is heated in a furnace to a temperature T . The copper i
ID: 1396864 • Letter: A
Question
A 720 g piece of copper is heated in a furnace to a temperature T. The copper is then inserted into a 130 g copper calorimeter containing 295 g of water. The initial temperature of the water and calorimeter is 14 °C, and the final temperature after equilibrium is established is 37 °C. When the calorimeter and its contents are weighed, 30.0 g of water are found to have evaporated. What was the temperature T?(cw = 4186 J/(kg.°C), Lf=3.35 × 105 J/kg, Lv=2.26 × 106J/kg, ccopper = 387 J/(kg.°C)
*the answer is NOT 431.47
Explanation / Answer
Here ,
mass of water left , mW = 295 - 30
mW = 265 gm
mass of copper , mC = 720 gm
mass of calorimeter , mc = 130 gm
Now,
heat lost by copper piece = heat gain by water and calorimeter
mC*Ccu *(T - 37) = mW * Cw (37 - 14) + mc * Ccu *(37 - 14) + 30 * Lv
720 *(0.387) *(T - 37) = 265 * 4.186 * 23 + 130 * 0.387 * 23 + 30 *( (100 - 14)* 4.186 + 2.26 *20^3)
solving for T
T = 2118 degree C
the initial temperature of copper was 2118 degree C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.