A 72.5-kg skydiver reaches a terminalspeed of 56.2 m/s with her parachuteundeplo
ID: 1761994 • Letter: A
Question
A 72.5-kg skydiver reaches a terminalspeed of 56.2 m/s with her parachuteundeployed. Suppose the drag force acting on her is proportional tothe speed squared, or Fdrag =kv2. (a) What is the constant of proportionalityk? (Assume the gravitational acceleration is 9.8m/s2.)1
(b) What was the magnitude of the acceleration when she was fallingat half terminal speed?
2 m/s2 (a) What is the constant of proportionalityk? (Assume the gravitational acceleration is 9.8m/s2.)
1
(b) What was the magnitude of the acceleration when she was fallingat half terminal speed?
2 m/s2
Explanation / Answer
Therefore mg = kv2then k =(72.5kg)(9.8m/s2)/(56.2m/s)2
= 0.225
(b) At half the terminal speed we have mg -k(v/2)2 = ma Then a = g - kv2/4m
= 9.8m/s2 -(0.225)(56.2m/s)2/(4*72.5kg) = 9.8m/s2 - 2.45m/s2 = 7.35m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.