A 70.5-kg bungee jumper is standing on a tall platform (h0 = 49.6 m), as indicat
ID: 1463205 • Letter: A
Question
A 70.5-kg bungee jumper is standing on a tall platform (h0 = 49.6 m), as indicated in the figure. The bungee cord has a natural length of L0 = 10.0 m and, when stretched, behaves like an ideal spring with a spring constant of k = 51.5 N/m. The jumper falls from rest, and it is assumed that the only forces acting on him are his weight and, for the latter part of the descent, the elastic force of the bungee cord. What is his speed when he is at the following heights above the water: (a) hA = 39.6 m, and (b) hB = 14.9 m?
Explanation / Answer
initial potnetial energy = m*g*ho
final potential energy = m*g*hA
final kinetic energy = Kf = 0.5*m*v^2
from energy conservation
m*g*ho = m*g*hA + 0.5*m*v^2
(70.5*9.8*49.6) = (70.5*9.8*39.6)+(0.5*70.5*v^2)
v = 14 m/s
(b)
final potnetial energy = m*g*hB
elestic potnetial energy = 0.5*k*dy^2
kinetic energy = 0.5*m*v^2
dy = (49.6-10-14.9) = 24.7 m
(70.5*9.8*49.6) = (70.5*9.8*14.9)+(0.5*70.5*v^2) + (0.5*51.5*24.7^2)
v = 15.31 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.