A 7.97g bullet from a 9mm hand gun is travelling at 681.8 miles per hour is shot
ID: 2254644 • Letter: A
Question
A 7.97g bullet from a 9mm hand gun is travelling at 681.8 miles per hour is shot into a large block of ice at 0degrees Celcius. If all the heat generated by friction of the bullet within the ice is absorbed by the ice, a) how much ice melts? You must assume that the temperature of the bullet does not change and that the bullet comes to a complete stop inside the ice. Use 335000 J/kg as the laten heat of fusion of the ice.
Please show all formula, workings and clearly label your answer to show how you came to the solution!
Thanks so much in advance for your help with this problem!!!!
Explanation / Answer
KE = 0.5*m*v^2 = 0.5*0.00797*(681.8*1.61*5/18)^2 = 370.5 J
so,
mL = KE
=> m*335000 = 370.5
=> m = 1.106*10^-3 kg
so,
1.106 gm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.