A magnetic field of 6.0 mu T is to be produced 10 cm from a single long straight
ID: 3162242 • Letter: A
Question
A magnetic field of 6.0 mu T is to be produced 10 cm from a single long straight wire in air. How much current must it carry? The return stroke of a bolt of lightning typically carries a peak current of 20 kA up from the ground. What is the maximum magnetic field associated with the bolt 1.0 m away? A thousand turns of fine wire are wrapped around a thin hollow cardboard core, making a 100 ohm coil 20 cm long and 2 cm in diameter. What B-field will exist inside the coil at its center when placed across a 20 V dc source? We wish to pass 200 mA through a 25 cm long solenoid in order to generate a field of 40 mT at its air-filled center. How many turns of wire must it have? A rather simplistic model of the hydrogen atom has a single electron revolving around a nuclear proton with an orbital radius of 0.53 times 10^-10 m at a speed of 2.19 times 10^6 m/s. Determine the magnetic field at the proton due to the electron. The field along the central z-axis of a current carrying loop is Where z = 0 is at the center of the circular loop of radius R. Show that this expression is consistent with the magnetic field at the center of a loop with current I and radius R. What is the approximate form of the equation at great distances away along the z axis?Explanation / Answer
here,
1)
magnetic feild , B = 6 uT = 6 * 10^-6 T
r = 0.1 m
let the current be I
B = u0 * I /(2 * pi * r)
6 * 10^-6 = 1.26 * 10^-6 * I /( 2 * pi * 0.1)
I = 2.99 A
the current in the wire is 2.99 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.