A magnetic field of magnitude 0.41 T isdirected vertically upward. (a) Find the
ID: 1675370 • Letter: A
Question
A magnetic field of magnitude 0.41 T isdirected vertically upward. (a) Find the magnetic flux through a flatsurface of area 19 cm2 if thesurface is vertical.(b) Find the magnetic flux through a flat surface of area 19cm2 if the surface is horizontal. (c) Find the magnetic flux through a flatsurface of area 19 cm2 if the surface is at angle of56° with the horizontal.
(a) Find the magnetic flux through a flatsurface of area 19 cm2 if thesurface is vertical.
(b) Find the magnetic flux through a flat surface of area 19cm2 if the surface is horizontal. (c) Find the magnetic flux through a flatsurface of area 19 cm2 if the surface is at angle of56° with the horizontal.
Explanation / Answer
Magnetic field B = 0.41 T
Area A= 19 cm ^ 2= 19 * 10 ^ -4 m^ 2
(a). Magnetic flux = BA cos 90 = 0
(b). magnetic flux = BA cos 0
= BA
= 7.79 * 10 ^ -4 Wb
(c). Magnetic flux = BA cos 56
= 4.356 * 10^ -4 Wb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.