A magnetic field directed into the page changes with time according to B = 0.059
ID: 1909417 • Letter: A
Question
A magnetic field directed into the page changes with time according to B = 0.059 0t2 + 1.40, where B is in teslas and r is in seconds. The field has a circular cross section of radius R = 2.50 cm (see figure below). When f = 2.80 s and r2 = 0.020 0 m, what is the magnitude of the electric field at point P2? When f = 2.80 s and r2 = 0.020 0 m, what is the direction of the electric field at point P2? perpendicular to r2 and counterclockwise out of the page perpendicular to r2 and clockwise Into the pageExplanation / Answer
a). 4 N/C b). out of the page
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.