Government data show that 8% of the American population are at least 75 years of
ID: 3129635 • Letter: G
Question
Government data show that 8% of the American population are at least 75 years of age. To test a random-digit dialing device, you use the device to call randomly chosen residential telephones in your county. Of the 260 members of the households contacted, 6% are 75 years or older. (a) Is each of the boldface numbers a parameter or a statistic? 8%: statistic, 6%: parameter 8%: statistic, 6%: statistic 8%: parameter, 6%: statistic 8%: parameter, 6%: parameter (b) Assume that your county's population is similar to the American population in age distribution. What are the mean and standard deviation of the sample proportion P who are at least 75 years of age in samples of 260 respondents? (c) What is the probability that a random sample of 260 respondents would contain less than 6% of individuals at least 75 years of age? (Use 3 decimal places)Explanation / Answer
a)
OPTION C: 8% parameter; 6% statistics [ANSWER]
Note that parameters are for populations, and statistics for samples.
*******************
b)
Here,
n = 260
p = 0.08
Hence,
u = mean = p = 0.08 [ANSWER]
s = standard deviation = sqrt(p(1-p)/n) = 0.01682489 [ANSWER]
********************
c)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 0.06
u = mean = p = 0.08
s = standard deviation = sqrt(p(1-p)/n) = 0.01682489
Thus,
z = (x - u) / s = -1.188715053
Thus, using a table/technology, the left tailed area of this is
P(z < -1.188715053 ) = 0.117275907 [ANSWER]
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.