Got two questions for ya from my Physics HW, please answer both for high rating!
ID: 1604037 • Letter: G
Question
Got two questions for ya from my Physics HW, please answer both for high rating!!
Q1:
Q2:
Please do not write in cursive because I cannot read it!
7. It seems hard to justify spending 5$ for a compact fluorescent lightbulb when an ordinary incandescent bulb costs 50 cents. To see if this makes sense, compare a 60 W incandescent bulb lasting 1000 hours to a 15 W compact fluorescent bulb having a life-time of 10,0000 hours Both bulbs produce the same amount of visible light and are interchangeable. If electricity costs 0.10 Cents/kwh what is the total cost-purchase plus energy to obtain 10,000 hours of light from each type of bulb? This is called the life-cycle cost.Explanation / Answer
7.
For Incandescent light bulb
Energy for 10,000 hours of light
E =60*10,000 =6*105 WH
in KWH
E=(6*105)/1000 =600 KWH
Cost of energy =0.1*600 =60 cents =0.6 dollar
Number of bulbs needed for 10000 hours of light
N=10000/1000 =10 bulbs
total cost =10*0.5+0.6 =$5.6
For flourscent light bulb
E=10,000*15 =150000 WH
In KWH
E=150000/1000 =150 KWH
Cost of energy =0.1*150 =15 cents=0.15 dollar
Total cost =5+0.15=$5.15
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.