Government data show that 9 % of the American population are at least 75 years o
ID: 3129919 • Letter: G
Question
Government data show that 9% of the American population are at least 75 years of age. To test a random-digit dialing device, you use the device to call randomly chosen residential telephones in your county. Of the 280 members of the households contacted, 5% are 75 years or older.
(a) Is each of the boldface numbers a parameter or a statistic?
a.9%: statistic, 5%: statistic
b.9%: parameter, 5%: parameter
c.9%: parameter, 5%: statistic
d.9%: statistic, 5%: parameter
(c) What is the probability that a random sample of 280 respondents would contain less than 5% of individuals at least 75 years of age? (Use 3 decimal places)
Explanation / Answer
Note that parameters are for populations, and statistics are for samples.
a)
OPTION C: c.9%: parameter, 5%: statistic [ANSWER]
*******************
b)
Here,
n = 280
p = 0.09
Hence,
u = mean = p = 0.09 [ANSWER]
s = standard deviation = sqrt(p(1-p)/n) = 0.017102631 [ANSWER]
*************************
c)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 0.05
u = mean = p = 0.09
s = standard deviation = sqrt(p(1-p)/n) = 0.017102631
Thus,
z = (x - u) / s = -2.338821385
Thus, using a table/technology, the left tailed area of this is
P(z < -2.338821385 ) = 0.00967234 [ANSWER]
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.