The table to the right shows the results of a survey in which 2571 adults from C
ID: 3128860 • Letter: T
Question
The table to the right shows the results of a survey in which 2571 adults from Country A, 1118 adults from Country B, and 1090 adults from Country C were asked if human activity contributes to global warming. Complete parts (a), (b), and (c). Adults who say that human activity contributes to global warming Country Upper A 68 % Country Upper B 89 % Country Upper C 91 %
(a) Construct a 99 % confidence interval for the proportion of adults from Country Upper A who say human activity contributes to global warming. left parenthesis nothing comma nothing right parenthesis (Round to three decimal places as needed.)
(b) Construct a 99 % confidence interval for the proportion of adults from Country Upper B who say human activity contributes to global warming. left parenthesis nothing comma nothing right parenthesis (Round to three decimal places as needed.)
(c) Construct a 99 % confidence interval for the proportion of adults from Country Upper C who say human activity contributes to global warming. left parenthesis nothing comma nothing right parenthesis (Round to three decimal places as needed.)
Explanation / Answer
a)
Note that
p^ = point estimate of the population proportion = x / n = 0.68
Also, we get the standard error of p, sp:
sp = sqrt[p^ (1 - p^) / n] = 0.0091998
Now, for the critical z,
alpha/2 = 0.005
Thus, z(alpha/2) = 2.575829304
Thus,
Margin of error = z(alpha/2)*sp = 0.023697116
lower bound = p^ - z(alpha/2) * sp = 0.656302884
upper bound = p^ + z(alpha/2) * sp = 0.703697116
Thus, the confidence interval is
( 0.656302884 , 0.703697116 ) [ANSWER]
*********************
b)
Note that
p^ = point estimate of the population proportion = x / n = 0.89
Also, we get the standard error of p, sp:
sp = sqrt[p^ (1 - p^) / n] = 0.009357729
Now, for the critical z,
alpha/2 = 0.005
Thus, z(alpha/2) = 2.575829304
Thus,
Margin of error = z(alpha/2)*sp = 0.024103911
lower bound = p^ - z(alpha/2) * sp = 0.865896089
upper bound = p^ + z(alpha/2) * sp = 0.914103911
Thus, the confidence interval is
( 0.865896089 , 0.914103911 )
*********************
c)
Note that
p^ = point estimate of the population proportion = x / n = 0.91
Also, we get the standard error of p, sp:
sp = sqrt[p^ (1 - p^) / n] = 0.008668196
Now, for the critical z,
alpha/2 = 0.005
Thus, z(alpha/2) = 2.575829304
Thus,
Margin of error = z(alpha/2)*sp = 0.022327792
lower bound = p^ - z(alpha/2) * sp = 0.887672208
upper bound = p^ + z(alpha/2) * sp = 0.932327792
Thus, the confidence interval is
( 0.887672208 , 0.932327792 ) [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.