Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The table shows the year end book value balance sheet for the company A. ($Milli

ID: 2645345 • Letter: T

Question

The table shows the year end book value balance sheet for the company A. ($Millions)

Assets

Liabilities and Equity

Cash

$1

Bonds

$10

A/R

3

Preferred Stock

2

Inventories

7

Common stock

10

Plant and Equipment

21

R/E

10

Total

$32

Total

$32

The bond has a face value of $1000, whose coupon rate is 8%. Coupon are paid annually, and the bond will mature in 10 years. The current yield to maturity is 9%. The preferred stock has a par value of $20 per share. The beta of the common stock is 1.5; the market risk premium is 7%

Assets

Liabilities and Equity

Cash

$1

Bonds

$10

A/R

3

Preferred Stock

2

Inventories

7

Common stock

10

Plant and Equipment

21

R/E

10

Total

$32

Total

$32

Explanation / Answer

Answer:

(1) Market value of the co. = Common Stock *Market value = 1 Million shares *$20 = $20 Million

(2) WACC =Cost of Debt * Weight of Debt + Cost of Pref. Stock * Weight of Pref. Stock+ Cost of equity * Weight of equity

Cost of Debt = YTM =9%

Cost of Pref. Stock = (Assumed 10% as it cannot be calculated with the info given)

Cost of Equity = Risk free rate + Beta *marker risk premium

=4% + 1.5*7% = 14.50%

Calculation of weight taking Market value of each component:

Market value of Debt = $10 Million

Market value of Pref. Stock = $2*$15/$20 = $1.5 Million

Market value of Equity = $20 Million

Total value = 10+1.5+20 = 31.50

Weight of Debt = 10/31.50 = 0.3175

Weight of Pref. Stock = 1.5/31.50 = 0.0476

Weight of Debt = 20/31.50 = 0.6349

Hence WACC = 9%*0.3175 +10%*0.0476 +14.5%*0.6349 = 0.1254 = 12.54%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote