A preparation exam is offered at the Maryville University in St. Louis twice a y
ID: 3128260 • Letter: A
Question
A preparation exam is offered at the Maryville University in St. Louis twice a year for all students who decide to take an actuarial exam of SOA (Society of Actuarials). It is estimated that if a student takes the preparation exam then he or she will pass the actuarial exam with probability 45%. Without taking the preparation exam, the probability of passing the actuarial exam is 15%. In a particular semester, 60% of all students taking the actuaril exam participated in the preparation exam. If a student is randomly selected from the group of students who took the actuarial exam, what is the probability that he or she will pass the actuarial exam? if a student did fail the exam, what is the chance that he or she did participate in the preparation exam?Explanation / Answer
Let
P = prepares
A = passes the exam
Hence,
P(A|P) = 0.45
P(A|P') = 0.15
P(P) = 0.60
hence,
a)
P(A) = P(P) P(A|P) + P(P') P(A|P') = 0.60*0.45 + (1-0.60)*0.15 = 0.33 [ANSWER]
*************************************************
b)
As
P(A') = 1 - P(A) = 0.67
Then
P(P|A') = P(P) P(A'|P)/P(A') = 0.60*(1-0.45)/0.67 = 0.492537313 [ANSWER]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.