A powerful particle accelerator has a radius of 0 75 km. It accelerates particle
ID: 1619795 • Letter: A
Question
A powerful particle accelerator has a radius of 0 75 km. It accelerates particles such as protons, whose charge is "e" which is 1.6 times 10^-19 C and mass l.7 times 10^-27 kg at speeds of 2.5 times 10^8m/sec. How great a magnetic field is required to produce this circular orbit? A generators produces a constant voltage of 240 V to an Inductive circuit. The inductance has a value of 25 mH I and is connected in series with a fuse of negligible resistance. The fuse will blow when the current in the circuit reaches 15 A. At what frequency would this occur ?Explanation / Answer
6.
Using the force balance
Fc = Fm
m*v^2/r = q*v*B
B = m*v/(q*r)
r = 0.75*10^3 m
B = 1.7*10^-27*2.5*10^8/(1.6*10^-19*0.75*10^3)
B = 3.54*10^-3 T = 3.54 mT
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.