A power line carrying a sinusoidally varying current with frequency f=60 Hz and
ID: 1697724 • Letter: A
Question
A power line carrying a sinusoidally varying current with frequency f=60 Hz and peak value I0=55kA runs at a height of 7.0m across a farmer's land. The farmer constructs a vertically orientated 2.0m high 10-turn rectangular wire coil below the power line. The farmer hopes to use the induced voltage in this coil to power 120-Volt electrical equipment, which requires a sinusoidally varying voltage with frequency f=60 Hz and peak value V0=170V. What should the length l of the coil be? Would this be unethical?
Explanation / Answer
Using Ampere's Law, we can calculate the magnetic field produced by the power line as2 y B = u_0 I _0 sin( t)
B = (u_0 I_0 / 2 y) sin t
where y is the perpendicular distance from the power line to any point. The magnetic flux collected by the wire loop is then
= (u_0 L / 2 ) ln (y_2 /y_1 ) I_0 sin(t)
Given that y_1 = 5 and y_2 = 7 .
V = (u_0 L / 2 ) ln(y_2 /y_1 ) I_0 cos(t)
Solving for L we get
L = ( 2 V_0 / u_0 ln(y_2 /y_1 ) I_0 )
Substituting all the values to get solution L = ............m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.