A potentiometer is essentially a resistor with three contacts, one of which is m
ID: 2279113 • Letter: A
Question
A potentiometer is essentially a resistor with three contacts, one of which is mobile. It acts as a variable resistor, since changing the position of the mobile contact called the "wiper" (denoted by an arrow) changes the amount of the resistor through which current must pass. The circuit to the right consists of one 71.5 V battery, one fixed resistor, and one potentiometer. In addition, one of the wires is grounded (at zero potential). The resistive material inside the potentiometer has a resistance of 375 Ohms per millimeter. To what distance x should the wiper be moved so that 16.8 milliamps of current pass through point B?
With the wiper in this position, what is the potential at point B?
Explanation / Answer
if the point of contact is placed L length along the resistor so its resistance is L*375
R = V/I = 71.5 /(.0168 )= 4256 ohms
2080+375*L = 4256
L = 5.8mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.