Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A potter is shaping a bowl on a potter\'s wheel rotating at constant angular spe

ID: 1508418 • Letter: A

Question

A potter is shaping a bowl on a potter's wheel rotating at constant angular speed. The friction force between her hands and the clay is 1.6 N total. How large is her torque on the wheel, if the diameter of the bowl is 11 cm ? Express your answer using two significant figures. How long would it take for the potter's wheel to stop if the only torque acting on it is due to the potter's hand? The initial angular velocity of the wheel is 1.3 rev/s, and the moment of inertia of the wheel and the bowl is 0.25 kg middot m^2. Express your answer using two significant figures.

Explanation / Answer

A)
given

d = 11 cm = 0.11 m


r = d/2 = 0.11/2 = 0.055 m

F = 1.6 N


Torque, T = r*F

= 0.055*1.6

= 0.088 N.m <<<<<-----------Answer

B) wi = 1.3 rev/s

= 1.3*2*pi rad/s

= 8.17 rad/s

wf = 0

I = 0.25 kg.m^2

now Apply, T = I*alfa

T = I*(wi - wf)/t

==> t = I*(wi - wf)/T

= 0.25*(8.17 - 0)/0.088

= 23.2 s <<<<<<<<<--------------Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote