A potter is shaping a bowl on a potter\'s wheel rotating at constant angular vel
ID: 1865239 • Letter: A
Question
A potter is shaping a bowl on a potter's wheel rotating at constant angular velocity of 1.6 rev/s (Figure 1). The friction force between her hands and the clay is 1.5 N total.
Part A
How large is her torque on the wheel, if the diameter of the bowl is 9.0 cm?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
nothingnothing
SubmitRequest Answer
Part B
How long would it take for the potter's wheel to stop if the only torque acting on it is due to the potter's hands? The moment of inertia of the wheel and the bowl is 0.11kg?m2.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
A potter is shaping a bowl on a potter's wheel rotating at constant angular velocity of 1.6 rev/s (Figure 1). The friction force between her hands and the clay is 1.5 N total.
Part A
How large is her torque on the wheel, if the diameter of the bowl is 9.0 cm?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
?total =nothingnothing
SubmitRequest Answer
Part B
How long would it take for the potter's wheel to stop if the only torque acting on it is due to the potter's hands? The moment of inertia of the wheel and the bowl is 0.11kg?m2.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
t =Explanation / Answer
Part A
diameter=9 cm=0.09 m
radius = 0.09/2=0.045m
friction force=1.5 N
torque=1.5*0.045=0.0675 Nm
Part B:
angular deceleration=0.0675/0.11=0.614 rad/s2
initial angular velocity=1.6 rev/s=1.6*2*pi=10.05 rad/s
time required to stop the wheel=10.05/0.614=16.37 seconds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.