A potter must start his hand-turned wheel from rest. The stone wheel has mass of
ID: 3900772 • Letter: A
Question
A potter must start his hand-turned wheel from rest. The stone
wheel has mass of 15 kg and a radius of 17 cm. The wheel has a
partially formed pot on it, with a mass of 1 kg and a radius of 10
cm. As he spins the wheel up by pulling on it with his left hand,
he supports the pot with his right hand, exerting a 0.75 N
friction force on the pot. What average force must he exert on
the wheel in order to get the pot and wheel spinning at 12.5 rad/s
in 5 seconds? (Be sure to discuss what assumptions you are
making about the moment of inertia of the wheel and the pot.)
Explanation / Answer
assumption wheel is a solid disc and pot is hollow cylinder
then total I = MR^2/2 + mr^2
= 7.5 *(.17)^2 + .1^2
=.22675
so
angular acc. = w/t = 12.5 / 5 = 2.5
net torque = I*a = 2.5*.22675 =.566
so torque applied = .566 - .75*.1(friction)
=.491
so F = .491/.17
=2.88 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.