A potential difference of 10 V produces is current of 2 A in a certain resistor.
ID: 1570543 • Letter: A
Question
A potential difference of 10 V produces is current of 2 A in a certain resistor. The resistance of the resistor must be 20 Ohm 0.05 Ohm 0.2 Ohm 5 Ohm None of these answers is correct. A potential difference of 10 V produces a current of 2 A, in a certain resistor. The current when the potential difference is 15 V is 0.75 A 300 A 75 A 3 A None of these answers is correct. If the potential difference between a and b is 12 V, the current in the 3-Ohm resistor is 3.28 A 5.45 A 2.06 A 2.18 A None of these answers is correct If the potential difference between a and b is 12 V, the current in the 2-Ohm resistor is 3.28 A 5.45 A 2.06 A 2.18 A None of these answers is correct. The battery shown in the figure has negligible internal resistance. The currents in the resistors areExplanation / Answer
1)V=iR
R = V/i = 10/2=5ohm
option D is correct
2)V=iR
R = V/i=10/2=5ohm
When V=15V
i= V/R = 15/5=3 A
Correct answer is option D
3)Equivalent resistance of circuit = 1+[(2x3)/(2+3)] = 2.2ohm
Total current in circuit = 12/2.2 =5.45 A
potential drop across 1 ohm resistor = 5.45x1=5.45V
potential drop across 3 ohm resistor = 12-5.45 = 6.55V
Current through 3 ohm resistor = 6.55/3 = 2.18A
Correct option is D
4)Potential drop across 2 ohm resistor = 6.55V
Current through 2 ohm resistor = 6.55/2 = 3.28A
Correct option is A
5) current though 1 ohm resistor = 5.45A
Current thorugh 2 ohm resistor = 3.28A
Current though 3 ohm resistor = 2.18A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.