A powerful motorcycle can accelerate from rest to 24.8 m/s (55 mi/h) in only 5.9
ID: 1865391 • Letter: A
Question
A powerful motorcycle can accelerate from rest to 24.8 m/s (55 mi/h) in only 5.90 s. (a) What is it’s average acceleration in m/s2? _____m/s2(b) How far does it travel in that time? _____m
ROUND ALL CALCULATIONS TO THE FOURTH DECIMAL PLACE!!!!! A powerful motorcycle can accelerate from rest to 24.8 m/s (55 mi/h) in only 5.90 s. (a) What is it’s average acceleration in m/s2? _____m/s2
(b) How far does it travel in that time? _____m
ROUND ALL CALCULATIONS TO THE FOURTH DECIMAL PLACE!!!!! (a) What is it’s average acceleration in m/s2? _____m/s2
(b) How far does it travel in that time? _____m
ROUND ALL CALCULATIONS TO THE FOURTH DECIMAL PLACE!!!!!
Explanation / Answer
From 1 equation of motion
a= (v-u)/ t=24.8/5.9= 4.2034 m/s^2
---------------------------------
From 2nd equation of motion
S= 0.5at^2
= 0.5*4.2* 5.9^2
= 73.1601 m
---------
Comment in case any doubt . Goodluck
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.