A powerful bolt of lightning can carry a current of 220 k A . Part A: Treating a
ID: 2256708 • Letter: A
Question
A powerful bolt of lightning can carry a current of 220kA .
Part A:
Treating a lightning bolt as a long, thin wire, calculate the magnitude of the magnetic field produced by such a bolt of lightning at a distance of 33m.
Express your answer using two significant figures.
B=___________mT
Part B:
If two such bolts strike simultaneously at a distance of 33m from each other, what is the magnetic force per meter exerted by one bolt on the other?
Express your answer using two significant figures.
F/L=____________kN/m
Explanation / Answer
magnetic field due to a long thin striaght wire B = u0i/2pir
= 4pi*10^-7 220*1000/(2*3.14*33)
B =1.33 mT
b. F/l = u0i1i2/2pi
F/l = 4pi*10^-7 * 220*220 *10^6/(2*3.14)
F/l = 9.68 kN/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.