A power line carries a current of 110 A at a location where the Earth\'s magneti
ID: 1786075 • Letter: A
Question
A power line carries a current of 110 A at a location where the Earth's magnetic field has a magnitude of 0.41 Gauss (0.41·10-4 T) and points due north, nearly parallel to the ground. Find the direction and magnitude of the magnetic force exerted on a 170 m length of the power line if the current in the line flows in the following directions:
(a) horizontally toward the east
__________N, (up, down, north, south, east, west, n/a f=0)
(b) horizontally toward the north
__________N, (up, down, north, south, east, west, n/a f=0)
(c) How far away do you have to get from this power line, before the B field from the power line itself is about as small as the Earth's?
__________m
(d) Out of these choices, which country is this power line most likely in? (ecuador, australia, united states)
If the Earth's magnetic field had instead pointed at a significant angle below horizontal, then you would have answered: (ecuador, australia, united states)
Explanation / Answer
(A) IL = 18700 i
B = 0.41 x 10^-4 j
F = IL X B = 0.77 N k
force = 0.77 N up
(B) IL = 18700 j
F = 0
(C) B = u0 I / (2 pi R)
0.41 x 10^-4 = (4pi x 10^-7) (110) / (2 x pi x R)
R =0.54 m
(d) ecudor
if angle below then united states
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.