Document1 (Compatibility Mode] - Word ayout References Mailings Review View Tell
ID: 3116737 • Letter: D
Question
Document1 (Compatibility Mode] - Word ayout References Mailings Review View Tell me what you want to do Thomas Graham is an 8th grader. He is taking a physics class and his professor set out the certain guidelines that Lecture tests are worth 45%. The final is worth 20% hw is worth 10% and the lab is worth is 25%. If he got the following grades what does he need to get on the final to pass the class with a passing grade of a 70%? (Note thr the lowest test grade will get replaced by final if it is higher than the lowest test grade) Exam 1: 77.50% Exam 2: 66.00% Exam 3: 73.10% Exam 4: 40.90% Lab: 72.28% HM : 80.00% Final: X FINAL GRADE= 70% Solve for xExplanation / Answer
Given, the worths of Lecture tests, final, hw, lab are 45%, 20%, 10%, 25% respectively.
Also given that the lowest test grade will get replaced by final if it is higher than the lowest test grade.
Here, the lowest test grade is 40.90% in test 4.
Let, he get (40.90+X)% in final.
Then, the average test grade is = {[77.50+66.00+73.10+(40.90+X)]/4}%
= [64.375+(X/4)]%
Now, the ratio of worths of Lecture tests, final, hw, lab is 9:4:2:5.
Here, given that the passing grade is 70%.
By given conditions,
[9*{64.375+(X/4)}]+(4*X)+(2*80.00)+(5*72.28)=(9+4+2+5)*70
i.e., 1100.775+(9*X/4)+(4*X)=1400
i.e., [(9*X)+(16*X)]/4=299.225
i.e., (9+16)*X/4=299.225
i.e., 25*X/4=299.225
i.e., X=299.225*4/25
i.e., X=47.876
Therefore, he got (40.90+47.876)% ,i.e., 88.776% in the final.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.