Doctor J. is considering purchasing a new blood analysis machine to test for HIV
ID: 328294 • Letter: D
Question
Doctor J. is considering purchasing a new blood analysis machine to test for HIV; it will cost $10,000. He estimates that he could charge $150.00 for an office visit to have a patient's blood analyzed, while the actual cost of a blood analysis would be S10.00. a) b) c) How many HIV blood analyses would he have to perform in order to break even? What would be his profit if he were to perform 6,000 HIV blood analyses? How many HIV blood analyses would he have to perform in order to make a profit of $35,000?Explanation / Answer
a)
let x be number of blood samples analyzed
=>
revenue - costs =0
=>
x*(150-10) - 10000 =0
=>
x = 72
b)
profit . = 6000 *(150-10) - 10000
= 830000
c)
x*(150-10) - 10000 = 35000
x = 322 samples
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.