Doctor J. is considering purchasing a new blood analysis machine to test for HIV
ID: 327401 • Letter: D
Question
Doctor J. is considering purchasing a new blood analysis machine to test for HIV; it will cost $10,000. He estimates that he could charge $150.00 for an office visit to have a patient's blood analyzed, while the actual cost of a blood analysis would be $10.00.
How many HIV blood analyses would he have to perform in order to break even?
What would be his profit if he were to perform 6,000 HIV blood analyses?
How many HIV blood analyses would he have to perform in order to make a profit of $35,000?
Explanation / Answer
Contribution margin earned from each blood analysis
= Charge for office visit - Actual cost of blood analysis
= $ 150 - $10
= $140
Let number of analysis to be performed to breakeven = N
Total contribution margin at breakeven point = $140.N
At breakevenpoint, Total cost = Total contribution margin
10,000 = 140.N
Or, N = 10,000/140
Or, N = 71.43
71.43 NUMBERS OF BLOOD ANALYSIS NEEDS TO BE PERFORMED IN ORDER TO BREAKEVEN
Total profit at 6000 blood analysis , $
= Total contribution margin – Purchasing cost of machine
= 6000 x 140 – 10,000
= 840,000 – 10,000
= $830,000
PROFIT AT 6000 BLOOD ANALYSIS = $830,000
Let required number of blood analysis needs to be performed to make a profit of$35,000 = N1
In such case,
Total contribution margin = $140.N1
Cost = $10,000
Profit = $35,000
Since , Profit = Total contribution margin – machine purchase cost
35,000 = 140.N1 – 10,000
Or, 140.N1 = 45,000
Or, N1 = 45,000/140
Or, N1 = 321.43
REQUIRED NUMBER OF BLOOD ANALYSIS NEEDS TO BE PERFORMED TO MAKE A PROFIT OF $35,000 = 321.43
71.43 NUMBERS OF BLOOD ANALYSIS NEEDS TO BE PERFORMED IN ORDER TO BREAKEVEN
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.