Previous Page Next Page Note: It is recommended that you save your response as y
ID: 3116467 • Letter: P
Question
Previous Page Next Page Note: It is recommended that you save your response as you complete each question Page 19 of 19 Question 19 (5.26 points) The height above sea level H, in meters, of a rocket at time t, in seconds, is modeled by the function H - fte)-1000+ 1.st Here f(90) is O The height after 135 seconds 1000 meters. O None of the others The time it takes to reach a height of 1000 meters-90 seconds. O The time it takes to reach a height of 1000 meters -1135 seconds. O The height after % seconds-1 135 meters. F10 F11: F12 Prtsc F5 F8 F9 5 6 8 9Explanation / Answer
the height above sea level
f(t)=1000+1.5t
t=90 sec
f(90)=1000+1.5*90=1135meters
at 90 . sec the height is 1135 meters
the height after 90 sec the height is 1135 meters
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.