Previous Page Next Page Note: It is recommended that you save your response as y
ID: 2790889 • Letter: P
Question
Previous Page Next Page Note: It is recommended that you save your response as you complete each question. Page 29 of 34 Question 29 (3.5 points) Calculate the current price of a $5,000 par value bond that has a coupon rate of 16 percent, pays coupon interest qu (i.e., 4 times per year), has 30 years remaining to maturity, and has a (Round your answer to 2 decimal places and record without dollar sign or commas). Your Answer: Answer Save Page 29 of 34 Previous PageNext Page e All Responses Go to Submit QuizExplanation / Answer
Par Value = $5,000
Coupon rate = 16%
Quarterly Coupon Payment = $5,000 × 16% / 4
= $20
Quarterly Coupon payment is $200.
Annual Currrent Yield = 22%.
Quarterly Currrent Yield = 22% / 4
= 5.50%
Current price of bond = Quarterly coupon payment / Quarterly Current Yield
= $200 / 5.50%
= $3,636.36
Current Price of bond is $3,636.36
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.