Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A food safety guideline is that the mercury in fish should be below 1 part per m

ID: 3073331 • Letter: A

Question

A food safety guideline is that the mercury in fish should be below 1 part per million (ppm). Listed below are the amounts of mercury (ppm) found in tuna sushi sampled at different stores in a major city. Construct a 98% confidence interval estimate of the mean amount of mercury in the population. Does it appear that there is too much mercury in tuna sushi?

0.58    0.80    0.09 0.95    1.32    0.59 0.96   
What is the confidence interval estimate of the population mean ?

_____ppm<<_____ppm (Round to 3 Decimal places as needed)

Does it appear that there is too much mercury in tuna sushi?

Explanation / Answer

For the data given, we have the following descriptive statistics calculated using a statistics tool:

Sample size, n = 7

Sample mean, m = 0.76

Sample standard deviation, S = 0.388

Degrees of freedom, df = n-1 = 6

Standard error of mean, SE = S/(n^0.5) = 0.388/(6^0.5) = 0.158

For a 98% confidence interval, the critical t-value with df = 6 is:

tc = 3.14

So, the 98% CI is as follows:

m - (tc*SE) < < m + (tc*SE)

Put the respective values:

0.76 - (3.14*0.158) < < 0.76 + (3.14*0.158)

0.263 < < 1.256

Since this interval also contains the values above 1, so we can say that it appears that there is too much mercury in tuna sushi.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote