A flywheel with a radius of 0.600 m starts from rest and accelerates with a cons
ID: 1487250 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.600 m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.500 rad/s2 .
1-Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim at the start.
2-Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim at the start.
3-Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0
4-Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 .
5-Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 .
6-Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 .
Explanation / Answer
1) The tangential acceleration is the angular acceleration multiplied by the radius:
At = alpha*r = 0.500*0.600 = 0.3 m/sec^2
2.)The radial since the velocity is 0.
3.)The radial centripetal acceleration is 0 as velocity is 0.
The resultant magnitude is the tangential acceleration:
A = At = 0.18m/sec^2
B) The angle is (1/2)*alpha*t^2, solving for t:
t = sqrt(2*angle/alpha) = sqrt[(2*60*pi/180)/.5] = 2.0466 sec
omega = alpha*t = .5*2.0466 = 1.0233 rad/sec
The centripetal (or radial) acceleration is:
Ar = omega^2*r = 1.0233^2*.6 = 0.628 m/sec^2.
Since the angular acceleration is constant, the tangential acceleration is still:
At = alpha*r = 0.3m/sec^2
Since the components are at 90 degrees to each other, you can find the magnitude of the resultant by applying the Pythagorean Theorem:
A = sqrt(At^2 + Ar^2) = sqrt(.3^2 + .0.628^2) = .6959m/sec^2
4)
Ar = omega^2*r = 1.0233^2*.6 = 0.628 m/sec^2
5.)
The tangential acceleration is still as computed above:
At = .3m/sec^2
6)
t = sqrt(2*angle/alpha) = sqrt[(2*120*pi/180)/.5] = 2.89 sec
omega = alpha*t = .5*2.89 = 1.445 rad/sec
The centripetal (or radial) acceleration is:
Ar = omega^2*r = 1.445^2*.6 = 1.252m/sec^2.
The magnitude of the resultant is:
Ar =sqrt(.3^2 + 1.252^2) = 1.287 m/sec^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.