A flywheel with a radius of 0.600 m starts from rest and accelerates with a cons
ID: 1476487 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.600 m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.300 rad/s2 .
Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim at the start.
Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through
Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim at the start.
Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 .
Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 .
Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0
Explanation / Answer
a(t) = tangential acceleration
a(r) = centripetal acceleration or radial acceleration.
Angular acceleration = a(t)/ r
Radial acceleration = a(r) = centripetal acceleration = v^2/r =r ^2
===========================
1.
At the start, v = 0 and = 0
= 0.300 rad/s^2
Hence a(t) = r = 0.6*0.3= 0.18 m/s^2
a(r) = 0
Resultant acceleration = {(a(r) ^2 + a(t) ^2} = 0.18 m^2
2. 1 = 60° = (/3) radian
1^2 = 21 = 2*0.3*(/3) = 0.628 (rad/s)^2
a(r)= r 1^2 = 0.6*0.628^2= 0.2366 m/s^2
a(t)= r = 0.18m/s^2
3.
2= 2 1
2^2 = 22= 2* *21= 2 1^2
a(r)= r 2^2= 2 r 1^2= 2*0.628 = 1.256 m/s^2
a(t)= r = 0.18m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.