A flywheel with a radius of 0.500 m starts from rest and accelerates with a cons
ID: 1557677 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.500 m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.200 rad/s^2 Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim at the start. This question will be shown after you complete previous question(s). Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 degree. Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 degree.Explanation / Answer
given
r = 0.5 m
wi = 0
alfa = 0.2 rad/s^2
B) a_rad = r*wi^2
= 0.5*0^2
= 0 <<<<<<<<---------------Answer
C)
D) a_tan = r*alfa
= 0.5*0.2
= 0.1 m/s^2 <<<<<<<<---------------Answer
E) angular displacement, theta = 60 degrees
= 60*2*pi/360
= 1.047 rad
let t is the time taken
use, theta = wi*t + (1/2)*alfa*t^2
theta = 0 + (1/2)*alfa*t^2
t = sqrt(2*theta/alfa)
= sqrt(2*1.047/0.2)
= 4.24 s
w = wi + alfa*t
= 0 + 0.2*4.24
= 0.848 rad/s
a_rad = r*w^2
= 0.5*0.848^2
= 0.360 m/s^2 <<<<<<<<---------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.