An automobile manufacturer would like to know what proportion of its customers a
ID: 3059636 • Letter: A
Question
An automobile manufacturer would like to know what proportion of its customers are dissatisfied with the service received from their local dealer. Th customer relations department will survey a random sample of customers and compute a 95% confidence interval for the proportion that are dissatisfied. Fr past studies, it believes that this proportion will be about 0.23. Find the sampl size needed if the margin of error of the confidence interval is to be no more than 0.045. (Round your answer up to the next whole number.) customersExplanation / Answer
here margin of error E = 0.045 for95% CI crtiical Z = 1.9600 estimated proportion=p= 0.2300 required sample size n = p*(1-p)*(/E)2= 336.00
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.