An automobile has a mass of 1,800 kg, and its aluminum brakes have an overall ma
ID: 2264811 • Letter: A
Question
An automobile has a mass of 1,800 kg, and its aluminum brakes have an overall mass of 5.00 kg.
An automobile has a mass of 1,800 kg, and its aluminum brakes have an overall mass of 5.00 kg. Assuming all the internal energy transformed by friction when the car stops is deposited in the brakes and neglecting energy transfer, how many Times could the car be braked to rest starting from 30.0 m/s before the brakes would begin to melt? (Assume an initial temperature of 20.0 degree C. Count only the number of Times the car can come to a complete stop without the brakes melting in the process. The melting point of aluminum is 660 degree C, and the specific heat of aluminum is 900 J/(kg · degree C).)Explanation / Answer
Energy to get the brake start melting = mbrakeC(Tmelt-Tamb) = 5.00*900*(660-20) = 2880 kJ
Energy to get the car completely stop = 0.5mv2 (change all kinetic energy to friction)
= 0.5*1800*302 = 810 kJ
Since we neglect energy transfer, each time when we apply brake all energy accumulates in the brake,
# of times the car could be braked = 2880 / 810 = 3.556, round down
Therefore the answer is 3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.