An automobile has a mass of 1600 kg and a velocity of 22.2 m/s. It makes a rear-
ID: 2061043 • Letter: A
Question
An automobile has a mass of 1600 kg and a velocity of 22.2 m/s. It makes a rear-end collision with a stationary car whose mass is 2310 kg. The cars lock bumpers and skid off together with the wheels locked. (a) What is the velocity of the two cars just after the collision? (b) Find the impulse that acts on the skidding cars from just after the collision until they come to a halt. (c) If the coefficient of kinetic friction between the wheels of the cars and the pavement is ?k = 0.544, determine how far the cars skid before coming to rest.Explanation / Answer
conserving linear momentum
1600*22.2 = (1600+2310)*v
v = 9.084
b) impulse = change in momentum = mv = (1600+2310)*v = 3520mkg/s
c)
deceleration = .544*g = 5.3312
s = v^2/2a = 9.084^2/2*5.3312 = 7.739m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.