An automobile has a mass of 1690 kg and a velocity of 19.9 m/s. It makes a rear-
ID: 1966570 • Letter: A
Question
An automobile has a mass of 1690 kg and a velocity of 19.9 m/s. It makes a rear-end collision with a stationary car whose mass is 2260 kg. The cars lock bumpers and skid off together with the wheels locked. (A) What is the velocity of the two cars just after the collision? (B) Find the impulse that acts on the skidding cars from just after the collision until they come to a halt. (C) If the coefficient of kinetic friction between the wheels of the cars and the pavement is µk = 0.459, determine how far the cars skid before coming to rest.Explanation / Answer
conservation of mometum :
a .
1690 * 19.9 = ( 2260 + 1690 ) V ;
V = 8.514 m /s <---------ans
b .
J = change in mometum
J = 0 - ( 1690 * 19.9 ) = 33631 N .s <-----ans
c .
1/2 mv^2= mg x ;
1/2 v^2= g x ;
0.5 ( 8.514 ) ^2 = 0.459 * 9.8 x ;
x = 8.057 m <---------ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.