PLEASE SHOW ALL STEPS FOR 5* A thin walled spherical pressure vessel has the fol
ID: 2994095 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW ALL STEPS FOR 5*
Explanation / Answer
Heres my given problem:
Gauge Length = 2 in.
Area = 0.5 in^2
The specimen yields under a load of 32,000 lb
The corresponding gauge length is 2.0083 (the 0.2 yield point)
Max load = 60,000 lb @ gage length = 2.60 in
I need to determine the yield strength, modulus of elasticity, and Tensile strength
This problem has no graph, and this books has no examples
I tried to answer it by having ys= 32,000 lb/ 0.5 in^2 (6.895x10^-3 Mpa / 1 lb/in^2) = 441.28 MPa
e= (2.0083 - 2)/2 =.00415
E = 441.28/.00415 = 106 x 10^3 MPa
TS = 60,000/0.5 in^2 (6.895x10^-3 Mpa / 1 lb/in^2) = 827.4 MPa
Im no too sure about my answers because I cant find where it states explicitly how to get the yield strength or what the it is in terms of a formula
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.