Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A store buys bunches of flowers from its supplier for 4 AED each and sells them

ID: 2892569 • Letter: A

Question

A store buys bunches of flowers from its supplier for 4 AED each and sells them for 10 AED each. The store assumes its additional costs are 30% of the buying cost The store buys 150 bunches of flowers and sells 55 of them at the regular price. At the end of the day the store sells 85 bunches in a clearance at the buying cost. The remaining bunches are thrown away. Find the total cost. Find the store's total revenue. Find the stores profit or loss for the day. Find the net income as a percentage of the buying cost. Difficult Find the additional cost per bunch of flowers. A. 1.20 AED B. 600 AED C. 992 AED D. 890 AED E. 3 AED F. 212 AED, profit G. 30% H. 7 AED I 14.10 %. J 780 AED K. 645 AED L 110 AED, profit M, 18.33% N. 550 AED O 230 AED. loss

Explanation / Answer

Part a). total cost = 150*4 + 0.3(150*4) = 600 + 180 = 780 AED

part b). total revenue = 55*10 + 85*4 = 550 + 340 = 890 AED

part c). profit = income - cost = 890 - 780 = 110 AED

part d). net income as a percentage of the buying cost = (890-780)/780 = 0.141 or we can se it 14.10%

pert e). total price of per bunch of flower = 890/140 = 6.4 AED

cost of per bunch of flowers = 780/150 = 5.2 AED

so additional cost per bunch of flowers = = 6.4-5.2 = 1.2 AED

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote