A stone is thrown straight up from the ground with an initialspeed of 35.4 m/s.
ID: 1752099 • Letter: A
Question
A stone is thrown straight up from the ground with an initialspeed of 35.4 m/s. At the same instant, a stone is droppedfrom a height of h meters above the ground level. The twostones strike the ground simultaneously. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 . Find theheight h. A stone is thrown straight up from the ground with an initialspeed of 35.4 m/s. At the same instant, a stone is droppedfrom a height of h meters above the ground level. The twostones strike the ground simultaneously. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 . Find theheight h.Explanation / Answer
vertical displacement of the first stone=0 g=acceleration due to gravity=9.8 let the first stone took t s to hit the ground initial velocity=u=35.4 m/s s=u*t-(1/2)*g*t2 0=35.4*t-(1/2)*9.8*t2 (since t not equal to 0) t=7.22 s the second stone took 7.22 s to hit the ground initial velocity of the second stone=0 h=u*t+(1/2)*g*t2 h=0+(1/2)*g*7.222 h=255.75 m (ans)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.