A stone is thrown straight up from the edge of a roof, 950 feet above the ground
ID: 2860863 • Letter: A
Question
A stone is thrown straight up from the edge of a roof, 950 feet above the ground, at a speed of 16 feet per second.A. Remembering that the acceleration due to gravity is -32 feet per second squared, how high is the stone 4 seconds later?
B. At what time does the stone hit the ground?
C. What is the velocity of the stone when it hits the ground? A stone is thrown straight up from the edge of a roof, 950 feet above the ground, at a speed of 16 feet per second.
A. Remembering that the acceleration due to gravity is -32 feet per second squared, how high is the stone 4 seconds later?
B. At what time does the stone hit the ground?
C. What is the velocity of the stone when it hits the ground?
Explanation / Answer
s=ut-1/2gt^2. Hence ht after 4 seconds = 950+64-256 = 758 ft from the ground.
----------------------------------------------------
h =0 means stone hits the ground. 0 = 950+16t-16t^2 or t= 8.22 secondds
------------------------------------------------
v = u+at Hence velocity when it hits the ground = 16-32(8.22) = -247.04 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.