A stone is thrown straight up from the edge of a roof, 625 feet above the ground
ID: 2860841 • Letter: A
Question
A stone is thrown straight up from the edge of a roof, 625 feet above the ground, at a speed of 14 feet per second.A. Remembering that the acceleration due to gravity is -32 feet per second squared, how high is the stone 5 seconds later?
B. At what time does the stone hit the ground?
C. What is the velocity of the stone when it hits the ground? A stone is thrown straight up from the edge of a roof, 625 feet above the ground, at a speed of 14 feet per second.
A. Remembering that the acceleration due to gravity is -32 feet per second squared, how high is the stone 5 seconds later?
B. At what time does the stone hit the ground?
C. What is the velocity of the stone when it hits the ground?
Explanation / Answer
A.hi=625 feet
speed=14 feet/sec
g=a=-32 feet/sec^2
t=5 sec
v=vi+at=0-32*5=-160
h = hi+vi t +.5 a t^2 = 625 +0- .5*32 *5^2=225feet
B.here is an easy way to find v at ground using energy but this is calculus, not physics so:
0 = 625 - .5*32 t^2
t = 6.25 seconds to hit
C.
v = 0 - 32 (6.25 )
= -200or 200 feet/second down
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.