A stone is thrown upward from the edge of a cliff, reaches its maximum height, a
ID: 2028920 • Letter: A
Question
A stone is thrown upward from the edge of a cliff, reaches its maximum height, and then falls down into the valley below. A motion diagram for this situation is given , beginning the instant the stone leaves the thrower’s hand. Construct the corresponding motion graphs taking the acceleration due to gravity as 10 m/s^2. Ignore air resistance. In all three motion graphs, the unit of time is in seconds and the unit of displacement is in meters. In plotting the points, round-off the coordinate values to the nearest integer.
http://i1202.photobucket.com/albums/bb365/innocentlydeviant/1013373.jpg
Explanation / Answer
a = -10
v = -10t + C
at t=2, v=0
0 = -10(2) + C
C = 20
v = -10t + 20
y = -5t^2 + 20t
motion graphs come from those 3 equations. :)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.