A tank with a maximum capacity for 50 liters originally contains 5 liters of wat
ID: 2875615 • Letter: A
Question
A tank with a maximum capacity for 50 liters originally contains 5 liters of water with 15 grams of salt in solution. Fresh water is poured in the tank at a rate or 3 liters per minute. The stirred water is allowed to pour out the tank at a rate of 2 liters per minute. a. Find the function V volume of water in the tank. In liters. V(t) = 1 + 5 b. Find the time t_c when the tank is about to overflow. t_c = 45 c. Find the differential equation satisfied by the function Q, the total amount of salt in the tank measured in grams. Q'(t) =Explanation / Answer
a)volume of water in tank
V(t)=5 +t(3-2)
V(t)=5 +t
b)when tank is about to over flow ,volume of water =50 L
5+t =50
t =45 min
c)rate of salt inflow =0
rate of salt out flow =2*Q/(5+t)
rate of change of amount of salt =rate of inflow -rate of out flow
Q'(t)=0 -2Q/(5+t)
Q'(t)=-2Q/(5+t) where Q(0)=15
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.