A tank initially contains 15 liters of water with 17 grams of salt in solution.
ID: 2856034 • Letter: A
Question
A tank initially contains 15 liters of water with 17 grams of salt in solution. Water containing salt with a concentration of 1 grams per liter is poured in the tank at a rate of 3 liters per minute. The well-stirred water is allowed to pour out the tank at a rate of 1 liters per minute.
(2/10) Find the function V volume of water in the tank, in liters.
(2/10) Find the differential equation satisfied by the function Q, the total amount of salt in the tank measured in grams.
(4/10) Integrate the separable equation in part (b) to find the function Q, the amount of salt grams in the tank as function of time,
Explanation / Answer
1)v(t)=15 +(3-1)*t
v=15+2t
1)Q'(t)=rate at which salt enters tank -rate at which salt exits the tank
Q'(t)=(flow rate in *concentration)-(flow rate out *concentration)
Q'(t)=1*3 - 1*Q(t)/(15+2t)
Q'(t)=3 - Q(t)/(15+2t)
dQ/dt =3 -Q/(15+2t)
dQ +Q/(15+2t) dt=3dt
integrating factor =e1/(15+2t) dt
integrating factor =e(1/2)ln(15+2t)
integrating factor= (15+2t)1/2
multiply on both sides by integrating factor = (15+2t)
(15+2t)1/2dQ +(15+2t)1/2Q/(15+2t) dt=3(15+2t)1/2dt
(15+2t)1/2dQ +Q/(15+2t)1/2 dt=3(15+2t)1/2dt
((15+2t)1/2Q)'=3(15+2t)1/2dt
integrate on both sides
((15+2t)1/2Q)'=3(15+2t)1/2dt
((15+2t)1/2Q)=3(15+2t)1/2dt
((15+2t)1/2Q)=3(1/3)(15+2t)3/2+c
((15+2t)1/2Q)=(15+2t)3/2+c
Q=(15+2t)+[c/(15+2t)1/2]
initially contains 15 liters of water with 17 grams of salt in solution.
=>>Q(0)=17
17=(15+0)+[c/(15+0)1/2]
c/(15)1/2=2
c=2(15)1/2
Q=(15+2t)+[2(15)1/2/(15+2t)1/2]
Q(t)=(15+2t)+[2(15/(15+2t))1/2] is the solution
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.